Варковицька сільська територіальна громада
Дубенського району Рівненської області

ВАРКОВИЦЬКЕ ГОРОДИЩЕ. Аерозйомка

None
ВАРКОВИЦЬКЕ ГОРОДИЩЕ. Аерозйомка
    Варковичі Дубенського р-ну Рівненської обл.
    Городище розміщується на пагорбі, що височіє на північній окраїні села в ур. Городище. Відоме в науковій літературі з кінця XIX ст., В. Б. Антонович опублікував схематичний план городища, яке відніс до «кам’яної доби» [Антонович, 1901, с. 70; Антонович, 1901А,с. 143-145]. Памятку обстежили Р.М. Чайка у 1971 р., С. В. Терський у 80-х рр. XX ст., автор у 1991,2010 рр., В. В. Ткач і А. Б. Бардецький у 2000-2004 рр. [Терський, 1993А, с. 56-57; Чайка, Довгань, 2003, с. 188].
     Майданчик на вершині гори має овальну в плані форму розмірами 150x55 м (площа 0,5 га), підвищується над долиною р. Стубли на 70 м, сполучається із височиною природним перешийком, що на 20 м нижчий від укріпленого майданчика. Поверхня майданчика нерівна, вірогідно, перекопана під час видобування тут каменю, культурний шар слабко виражений. На плані В. Б. Антоновича показано, що вал проходив по периметру майданчика, його рештки помітні і в наш час.
     З північної та східної сторін нижче по схилу на плані В. Б. Антоновича нанесено другий вал, або ж це було валоподібне підвищення зовні від оборонного рову. Поселення розміщується на південному схилі гори в улоговині, що, можливо, залишилась на місці давнього джерела. С. В. Терський зібрав тут гончарну кераміку X - початку XI ст. На південному і західному схилах гори В. В. Ткач і А. Б. Бардецький знайшли кераміку X - першої половини XI ст., матеріали доби палеоліту, бронзового і раннього залізного віків. Поселення X ст. виявив В. В. Ткач у 2003 р. на захід від городища на мисоподібному виступі правого берега р. Стубли.
Богдан ПРИЩЕПА, ПОГОРИНСЬКІ МІСТА в X - XIII ст